تبلیغات
عیدتان مبارک شبکه ورزش سیما AZTV - فرکانس شبکه های آذری زبان |سبلان|
تاسیس شبکه ای ملی به زبان آذری ، آرزوی رسانه ای آذربایجانیان

فرکانس شبکه های آذری زبان |سبلان|

شنبه 8 بهمن 1390 01:56 ب.ظ

نویسنده : محمد مهدیار آذرنیا

عربست 12322/V/27500
اینتل ست 902 10987/V/5300

شبکه سبلان

Sabalantv.jpg

بنیانگذاری

۱۳۷۹ خورشیدی

زبان

ترکی آذربایجانی، فارسی

کشور

ایران

گسترهٔ پخش

استان اردبیل

مرکز

اردبیل

وب‌گاه

وب‌گاه شبکهٔ سبلان

دسترسی
ماهواره
عربست

12322/V/27500

اینتل ست 902

10987/V/5300

رادیو ماهواره ای

IRIB ARDABIL

صدا و سیمای مرکز اردبیل موسوم به شبکهٔ سبلان که به مردم استان اردبیل اختصاص دارد، همه‌روزه برنامه‌های متعددی را به دو زبان ترکی آذربایجانی و فارسی پخش می‌نماید.

ساختمان اصلی این مرکز در انتهای بلوار جام جم که نقطه پایان شهر اردبیل و شروع بزرگراه اردبیل-آستارا محسوب می‌شود واقع شده‌است. این ساختمان در همسایگی اداره کل منابع طبیعی و تیپ یکم حضرت عباس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفته‌است.

برنامه‌های این شبکه در سال 1389 از ساعت 15:00 تا 24:00 به همراه ویژه برنامه اذان ظهر می باشد.

شبکهٔ استانی سیمای مرکز اردبیل، روزانه ۳ بار در ساعتهای 16:45، 19:15 و 23:00 خبر پخش می‌کند که اخبار ساعت ۲۳ به دلیل پخش به‌زبان ترکی آذربایجانی، بیشترین مخاطب را دارد.

برنامهٔ شبانگاهی یا در اصطلاح آذری «گئجه‌لر» از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های این مرکز است که تاکنون با آیتم‌های مختلفی تولید و به صورت زنده پخش شده‌است و معمولاً از ساعت ۲۱ الی ۲۲ ادامه دارد.

این مرکز با تعهد پخش روزانه 9 ساعت برنامه تلویزیونی و 12 ساعت برنامه رادیویی جزو مراکز برتر استانی سازمان صداوسیما مشغول به فعالیت است.

تولید و پخش نماهنگ‌هایی به زبان‌های فارسی و ترکی و با محتوای فرهنگ محلی و سیاسی و اجتماعی روز، یکی از نقاط قوت صداوسیمای مرکز اردبیل محسوب می‌شود و باعث استقبال مردم از این نماهنگ‌ها و همچنین جذب عناوین برتر در جشنواره‌های استانی و ملی می‌گردد.

از جمله مدیران این مرکز پس از انقلاب اسلامی می‌توان به آقایان پری‌وند، علی‌اکبری، جعفری‌نیا، غفاری آذر و نواداد اشاره نمود. عادل قدیمی هم‌اکنون مدیر کل صدا و سیمای مرکز اردبیل است.

صدا

تولید برنامه های رادیویی در اردبیل از نوروز 1353 با تولید وپخش یک ساعت برنامه در روز آغاز شد.این برنامه ها شامل بخش های اجتماعی، تاریخی، ادبی، مصاحبه و... بود. بعد ها درسالهای 55-56 برنا مه ای نیز به زبان فارسی به مدت 2 ساعت در فاصله ساعت 12الی14 ظهر به نام نیمروزسبلان تولید وپخش می شد . بر نامه های مقطعی نیم ساعته تا یک ودوساعته هم تولید می شد که تداوم چندانی نداشت

سیما

از سال 1361 و پس از جدایی صدا و سیمای مرکز اردبیل از مرکز استان آذربایجان شرقی، پخش محلی تلویزیونی با پخش اخبار محلی به مدت حداکثر 15 دقیقه در روز و بر نا مه ای چند ساعته در صبح جمعه آغازشد که البته کار تصویری با استفاده از دوربین های اکلر وفیلم های ریور سال سیاه و سفید و رنگی و بندرت نگاتیو رنگی و اغلب بصورت برنامه های تنظیمی بود. باتوجه به حس مسئولیت و استعداد نیرو های موجود در مرکزوخواست مردم، با همان امکانات ابتدایی و اولیه، این مرکز توانست نقش مو ثری در ترسیم حضور مردم انقلابی استان اردبیل در حمایت از دفاع مقدس {پخش برنامه های مربوط به اعزام رزمندگان اسلام} انعکاس و نشر این حضور حماسی از شبکه های تلویزیونی کشور داشته باشد در سال 1379، همزمان با سفرآیت الله خامنه ای به استان اردبیل، و به میمنت این سفر شبکه ی استانی سبلان کار خود را با پخش مستقیم بخشی از دیدارهای رهبر از شهرهای اردبیل، گرمی و مشکین شهر و توصیه هایشان آغاز کرد . این در حالی بود که برای تاسیس شبکه ی سبلان از چند هفته پیش جلساتی در حوزه ی سیمای مرکز اردبیل تشکیل می شد. در این جلسه ها اعلام شده بود که سه ماه برای تاسیس شبکه فرصت لازم است. اما این سفر و تقاضای مردم تسریع امور، کار تاسیس شبکه را پیش انداخت .

آثار برگزیده

صدای استان در جشنواره های مراكز استان ها 3 بار شبكه ی برتر صدا شناخته شده . در جشنواره های بین المللی سال گذشته صدای اردبیل با کسب 8 جایزه تندیس رسانه و اقتصاد را گرفت . آقای امین رسولی با برنامه ی (( مثنوی عشق )) درباره اندیشمند بزرگ ملای بلخ، مولوی، جایزه ی برتر را در این جشنواره گرفت. به غیر از موضوع جشنواره، در ارزیابی های سالانه هم صدای مركز اردبیل سه سال پیاپی است رادیوی مرکز، مقام دومی را به دست می آورد
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -